Pri výbere kozmetiky je dôležité nie iba zloženie, či to ako pôsobí. Venujte pozornosť tiež obalu – či je neškodný pre vás a životné prostredie a či je vhodný na recykláciu.


Mnoho výrobcov stále veľa nerobí v oblasti ochrany životného prostredia a zameriava sa predovšetkým na maximalizáciu zisku. Preto je balenie kozmetiky často väčšie, ako je potrebné, alebo je kozmetika balená v príliš veľkom množstve materiálu. Najčastejšie používanými materiálmi sú nedegradovateľné materiály, ktoré končia na skládkach, v lesoch alebo riekach …


Našťastie sa teraz čoraz viac kladie dôraz na recykláciu, aby sa chránilo životné prostredie pred zvyšujúcim sa množstvom použitých obalov. Recyklácia obalov znižuje množstvo odpadu, ale tiež sa spotrebuje menej surovín.


Ekologické balenie, teda aké to je?

Ekologické balenie by malo používať čo najmenej surovín, ovplyvňuje to aj jeho veľkosť, hrúbka a tvar. Lepšie, ak nie je potlačené rôznorodými farbami. Je tiež dobré, ak nie je vyrobené z umelých materiálov. Lepší bude kartón, sklo, či biorozložiteľný alebo obnoviteľný materiál. Ak je vyrobené z plastu, bude výhodou, ak bude vyrobené z recyklovaného materiálu.

Balenia zo skla

Sklo je ideálnym materiálom na recykláciu. Môže byť mnohokrát recyklované – v podstate nekonečne – na rozdiel od plastov, ktoré sa dajú recyklovať iba 5-6 krát. Sklo je tiež homogénne a preto sa dá ľahko spracovať. Sklo je veľmi bezpečný materiál – v porovnaní s plastom, ktorý sa nie vždy považuje za úplne bezpečný.
Sklenené obaly sa môžu opätovne použiť.

Kartónové obaly a recyklovaný papier

Kartón je ekologická a udržateľná surovina na výrobu obalov. Môžete z neho vytvoriť veľa rôznych tvarov a veľkostí. Zároveň je veľmi odolný. Je recyklovateľný, ale aj keď sa nezrecykluje, je viac ako v 80% biologicky rozložiteľný.

Produkty refill

Tekuté mydlo či čistiace prostriedky si môžete kúpiť v doplniteľných obaloch. Refille sú vyrobené z tenšieho a ľahšieho materiálu. 

Skvelým riešením je tiež kúpa kozmetiky do vlastného obalu. Taká možnosť je stále málo populárna, ale začína sa objavovať a osobne počítame s jej rýchlym rozvojom. J

Lepší plast

Technológia obalov napreduje, a preto sa na trhu objavuje mnoho nových, ekologickejších materiálov na výrobu obalov. Príkladom je RPET, ktorý pochádza zo 100% recyklovaného materiálu alebo bio-PET, čo je materiál vytvorený na báze cukrovej trstiny. Oba sú vhodné na opätovnú recykláciu.

Firmy, ktorých produkty nájdeš v našom obchode a sú balené ekologickým spôsobom:

Cafe Mimi – ich balenia pochádzajú zo 100% recyklovaného materiálu – pochádzajú z recyklovaných materiálov a sú vhodné na opätovné spracovanie.

YOPE – používa dva typy balení:

  • R-PET – je balenie, ktoré je nie len vhodné na recykláciu, ale tiež z neho pochádza.
  • bioplast – plast vyrobený z obnoviteľných zdrojov. Surovinou na výrobu tradičných plastov je ropa a pre bioplasty je to cukrová trstina, ktorej použitie nevyčerpáva pre Zem cenné zdroje. Výroba bioplastov tiež znamená menej CO2 uvoľňovaného do atmosféry!

Make Me Bio – ich produkty sú balené do skla

Anwen – tuby kondicionérov a masiek sú vyrobené z PCR – recyklovaný plast zo spotrebiteľských obalov a je 100% recyklovateľný. Fľaše na šampóny na vlasy sú vyrobené z PET a sú tiež recyklovateľné. Balenie s pumpičkou, napeňovačom alebo rozprašovačom sa môže po vyprázdnení znovu naplniť a použiť.

Stara Mydlarnia – ich tuhé šampóny v kocke sú zabalené do kartónu. Zamyslite sa, koľko prázdnych fľašiek po šampónoch vyhadzujete počas roka. A teraz si predstavte, že to množstvo by mohlo byť 0.

It’s skin – časť ich produktov, ako napríklad emulzie, séra či krémy sú zabalené do skla.

EKOLOGICKÉ BALENIA KOZMETIKY

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0