Ak sa zaujímaš o tému krásy, určite si už počula o slávnych 10 krokoch ázijskej starostlivosti. Jej filozofia sa opiera o tri hlavné piliere:

1. Očistenie

2. Navhčenie

3. Ochrana SPF

          Zvyšok je dodatočný, aby pokožka vyzerala najlepšie ako je to možné. Niektoré z krokov stačí opakovať iba raz za týždeň a niektoré dokonca iba v určených obdobiach roka. V 10 krokoch ide v skutočnosti o systematickosť a používanie produktov krok po kroku. Kozmetika je tak trochu na druhom mieste.

Rituál ma 10 krokov, ale jeho uskutočnenie netrvá viac ako 10 minút.

Odstránenie make-upu a očistenie sú najdôležitejším bodom starostlivosti. Musíme očistiť našu pokožku od make-upu a všetkých znečistení, ktoré sa do nej dostali počas celého dňa.

Na začiatok umývame oči a ústa obľúbenou micelárnou vodou a následne nakladáme palcami olej na umývanie a vykonávame krátku masáž tváre (vynechávajúc oblasť očí). Cieľom je zmyť make-up, opaľovací krém, prebytok mazu či smog. Môžeme použiť čistý olej, ktorý po vstupnom očistení zmiešame s vodou alebo emulziou na báze olejčekov.
Olej na umývanie nie je iba pre osoby so suchou pokožkou, je vhodný aj pre osoby s mastnou pokožkou tváre.
Olej zbiera celú mastnotu a všetky iné znečistenia. Okrem očisťujúcich vlastností, regeneruje a posilňuje prirodzenú hydrolipidovú bariéru. Preto je táto metóda považovaná za oveľa jemnejšiu ako očistenie použitím mydiel alebo gélov na tvár. Olejček na umývanie zmývame teplou vodou.
Tento krok vykonávame iba večer.


Druhou etapou je správne očistenie pokožky, aby sme mali istotu, že všetky nečistoty zostali dôkladne odstránené. Ak sa na našej tvári nachádzali znečistenia a zvyšky kozmetických prípravkov nerozpustných v tukoch, tak teraz máme možnosť na ich odstránenie.

Umývame tvár jemným, prirodzeným kozmetickým prípravkom na báze vody, aby sme dôkladne očistili pokožku od zvyškov oleja a nečistôt. V tomto kroku môžeš použiť gél na umývanie alebo penu. Veľmi dôležité je vyhnúť sa prípravkom, ktoré sťahujú a vysušujú kožu. Tento krok vykonávame každý deň, ráno aj večer. Po takejto dvojetapovej procedúre je naša tvár zbavená nečistôt a pripravená na ďalšie kroky.

 

Veľmi dôležité, pri starostlivosti o každý typ pokožky, je pravidelné očistenie od odumretej kože, ktorá znečisťuje pokožku a upcháva póry. Peeling pomáha zbaviť sa odumretej kože správnym spôsobom.

Vďaka peelingu prebúdzaš prirodzený proces odstránenia buniek a urýchľuješ regeneráciu pokožky. Tvoja pleť sa stane hladšou, jasnejšou a bude mať viac vyrovnané sfarbenie. Používanie peelingu napomáha produkcii kolagénu, zlepšuje krvný obeh v pokožke a znižuje výskyt vrások. Zmenšuje tiež výskyt čiernych bodiek a pupienkov.

Navyše, po použití peelingu, krémy a masky, za ktoré si pravdepodobne zaplatila veľa peňazí, sa budú lepšie absorbovať a efekty ich pôsobenia budú viditeľnejšie.

Druh peelingu alebo scrubu, by mal byť prispôsobený do tvojho typu pokožky – napríklad na jemnú pleť nebudú dobre pôsobiť mechanické peelingy a peelingy enzymatické môžu byť zas príliš jemné pre normálnu pokožku.

 Dôležité! Počas peelingu venujte osobitnú pozornosť nosu a čelu – tieto oblasti potrebujú dôkladnejšie očistenie. Vyhýbajte sa oblasti očí, kde je pokožka veľmi tenká a jemná.

 Ako často by ste mali vykonávať tento krok ? Nie častejšie ako 1-2 krát cez týždeň. Pamätaj, že aj pokožka potrebuje čas na regeneráciu.

 

Často zabúdame na tento krok najmä pri večernej starostlivosti a to je chyba, pretože prinavrátenie správneho PH pred pristúpením k rituálu starostlivosti, to je už polovica úspechu. Stačí, že pri použití toniku postriekaš priamo pokožku tváre alebo ju pretrieš nasiaknutým tampónom.

Správne pH pokožky tváre značne ovplyvňuje jej správne fungovanie – pokožka sa vracia do prirodzenej rovnováhy, nie má tendenciu mastnieť ani sa vysúšať. Toniky pomáhajú odstrániť pozostalosti znečistenia, pôsobia regulujúco a dodávajú pokožke výživné látky.

Okrem toho, zvlhčená pokožka lepšie prijíma kozmetické prípravky, ktoré budeme na tvár nakladať neskôr. Určite si pridaj tento krok do svojej každodennej starostlivosti a mäkkosť a hladkosť pokožky spravia, že už nikdy nezabudneš použiť tonik.


V piatom kroku sa začína časť pod názvom „zvlhčenie“. Kórejčanky veria, že poriadne zvlhčenie pokožky môže významne vplývať na jej vzhľad a my sa s tým v plnej miere zhodujeme! Zvlhčiť treba každý typ pokožky, aj mastnú, ale správne vybranými kozmetickými prípravkami.

 Esencie a emulzie obsahujú veľmi bohaté zloženie preto ich tiež nazývame srdcom kórejského rituálu starostlivosti. Čím sú? Sú to kozmetické prípravky medzi tonikami a sérami, ktoré obsahujú ľahkú a tekutú konzistenciu a ich zloženie je plné prospešných, účinných látok. Esencie a emulzie pomáhajú rozjasniť, spevniť, vyrovnať sfarbenie a zredukovať vrásky.

 

Esencie by sa mali vklepávať na tvár každý deň a efekty ich pôsobenia sa objavia veľmi rýchlo. Po naložení emulzie alebo esencie sa pocítite tak, akoby ste práve využili profesionálne ošetrenie tváre v salóne krásy.

 

Sérum je intenzívne koncentrovaný produkt zameraný na špecifický kožný problém – redukcia vrások, rozjasnenie farby, boj proti nedokonalostiam, spevnenie a vyrovnanie sfarbenia, atď. Obsahuje veľké množstvo účinných látok a výťažkov, vybraných podľa potrieb pokožky. Sérum posilňuje a dopĺňa dennú starostlivosť a v závislosti od prísad, ktoré obsahuje, rieši mnoho problémov týkajúcich sa starostlivosti. Jedno sérum môže často vyriešiť niekoľko problémov, a preto sú to také jedinečné formuly.

Prírodné sérum zvyčajne obsahuje vysoko kvalitné oleje, extrakty z kvetov a bylín, rastlinné hydráty, vitamíny, prírodné zvlhčujúce látky – kyselinu hyalurónovú, koenzým Q10 či aloe. Môže mať konzistenciu emulzie, krému, gélu a oleja. Veľmi často neobsahuje vodu.

 Frekvencia používania séra na tvár závisí najmä od individuálnych potrieb pokožky a vašich preferencií, ale nezabudnite, že sérum môže pri veľmi častom používaní podráždiť pokožku, zvýšiť alergické príznaky alebo začervenanie. Preto ich odporúčame používať v malom množstve na navlhčenú pokožku, 2 – 3-krát týždenne, ráno alebo večer, aplikáciou pod krém.


Toto je určite jedna z najkrajších etáp kórejskej starostlivosti o tvár!

Masky sú kozmetické výrobky, ktoré popri sérach majú najvyššiu koncentráciu účinných látok a najsilnejšie ošetrovacie vlastnosti. V závislosti od zloženia môžu upokojiť, hydratovať, regenerovať, vyživovať alebo čistiť pleť.

 

Aký je rozdiel medzi maskou na tvár v plachte a bežnou maskou a prečo sa maska v plachte stala hitom? Kórejské ženy už dávno zistili, že maska v plachte funguje efektívnejšie, pretože nevysychá a navlhčená pokožka absorbuje účinné látky oveľa lepšie v porovnaní s obyčajnou maskou.

Maska by sa mala udržiavať na tvári po dobu 15 až 20 minút a po jej odstránení by sa esencia zostávajúca na tvári mala jemne vklepaťdo pokožky, aby nedošlo k plytvaniu zdravými prísadami.

Tento krok nie je úplne povinný každý deň – masku nanášajte 1-2 krát týždenne. Kľúčom k úspechu je pravidelnosť!

 

Čo si pamätať pri používaní masiek?

      1. Dokonca ani najlepšia maska neprinesie uspokojivé výsledky, ak zanedbáme dennú rutinu starostlivosti o tvár – nečistíme dôkladne, nezvlhčujeme, používame kozmetiku so syntetickými prísadami dráždiacimi kožu.
      2. Nenadužívajme kozmetiku intenzívnej starostlivosti – koncentrovaná maska 1-2 krát týždenne prinesie dostatočné výsledky. Ak používame výrobky s vysokou koncentráciou účinných látok každý deň, môže to mať opačný účinok a spôsobiť zvýšenú citlivosť, začervenanie, výskyt nedokonalostí a pupienkov.
      3.  Masky sú výrobky slúžiace na spestrenie starostlivosti. Ak používate na suchú pokožku hlavne hydratačné produkty, nech maska bude jemne očisťujúca alebo spevňujúca. Ošetrenie mastnej a akné pokožky doplňte hydratačnou alebo regeneračnou maskou. Zaistime pokožke rôznorodé látky, ktoré uspokoja všetky jej potreby a zabránia výživnej monotónnosti.

Tento krok je určite nevyhnutnou súčasťou každodennej starostlivosti. Koža okolo očí je tenká, veľmi jemná, citlivá a ľahko podlieha vysychaniu. Okrem toho pokožka pod očami najrýchlejšie starne a preto je potrebné špeciálne ošetrenie.

 • Úlohou krému pod oči je silná hydratácia, pôsobenie proti vráskam, ochrana, rozjasnenie a odstránenie opuchov a tmavých kruhov pod očami.

   Náš spôsob, ako účinne aplikovať krém pod oči ? 🙂 Najlepšie je používať ho dvakrát denne – ráno a večer, nezabudnite na vhodnú a delikátnu aplikáciu. Aplikujte malé množstvo kozmetiky na pokožku pod očami, jemne vklepávajúc bez naťahovania pokožky a na horné viečko vklepte zvyšky krému, ktoré ostali na prstoch – potom si môžete byť istí, že sa prebytok nedostane do očí.

  Pamätajte si: Krém pod oči je najlepšie uchovávať v chladničke, pretože chlad kozmetike pomôže znížiť ranný opuch a osviežiť vzhľad.


Až v tomto kroku sa objaví produkt, ktorý zvyčajne používame takmer samostatne, bezprostredne po očistení. Na rozdiel od toho, čo sa hovorí o zvlhčujúcich krémoch, nedodávajú vodu do epidermy, ale výrazne znižujú jej únik. Celý proces hydratácie smeruje k posilneniu kožných bariér, ktoré bránia odparovaniu vody, ako aj zvyšujú schopnosť zadržiavania vody v pokožke.

Správne hydratovaná pokožka pomáha znižovať výskyt vrások. Hydratovaná pokožka je pevnejšia a napnutejšia. Bez správnej hydratácie je pokožka citlivejšia na baktérie, môže svrbieť, odlupovať sa, môže byť podráždená a môžu sa objaviť pupienky.

 Pamätajte, že zvlhčovanie nie je určené len pre suchú alebo citlivú pokožku. Zmiešaná a mastná pokožka si tiež vyžaduje hlbokú hydratáciu, v opačnom prípade bude produkovať ešte väčšie množstvo mazu.

Tento krok opakujte každý deň – ráno a večer.


Ochrana pred slnkom je posledným a veľmi dôležitým krokom starostlivosti. Chráni pred spálením, sfarbením, fotostarnutím a výrazne oneskoruje tvorbu vrások. Ultrafialové žiarenie poškodzuje kolagénové vlákna, kôli čomu pokožka stráca svoju pevnosť a starne rýchlejšie. Tomu sa môžete vyhnúť. Stačí každodenne aplikovať krém s filtrom.

 

V horúcich a slnečných dňoch celkom ochotne siahame po prípravkoch s ochranným filtrom, ktorý nás chráni pred UVB žiarením. Často si však nie sme vedomí toho, že škodlivé a závažnejšie účinky sú spôsobené žiarením UVA, ktorému čelíme po celý rok! Z tohto dôvodu musí byť ochrana v zime taká vysoká a účinná ako v lete.

Aj keď trávite väčšinu dňa doma alebo v kancelárii, bez ohľadu na ročné obdobie a počasie vonku, mali by ste použiť SPF krém. UV lúče prechádzajú dokonca aj cez mraky a okná a prenikajú do interiéru budovy.

 

Na čo si dávať pozor ?

    1.        Aplikujte kozmetiku s filtrom raz denne, ráno.
    2.        Na každú kozmetiku s filtrom môžete nanášať make-up.
    3.        Hodnota faktora nie je taká dôležitá: rozdiel v ochrane pomocou SPF25, SPF30 alebo SPF50 je malý (SPF 15 – absorbuje 93-95% slnečného žiarenia, 30 – 97% SPF, 50 – 98% SPF)
Kórejská starostlivosť
0